Kompozisyon - Bujor HOİNİC

Bujor HOİNİC

Müzisyen bir aileden gelen Bujor Hoinic, ilk müzik eğitimine Timişoara’ daki müzik Okulu’nda başladı. Piyano bölümünü bitirdikten sonra, Bükreş konservatuvarı’nda Constantin Bugeanu ile orkestra şefliği, Dumitru Bughici ile kompozisyon bölümlerinde okudu. 1973’te Romanya birinciliği ile mezun oldu ve hemen ardından aynı yıl içerisinde profesyonel kariyerine başladı. 1984’de kadar Timişoara operası’nın müzik direktörü ve birinci şefi olarak çalıştı. Bu süre içinde, Romanya, Yugoslavya, Rusya ve Türkiye’ de konuk sanatçı olarak bir çok senfonik konserler, baleler ve operalar yönetti.  

1976’ dan bu yana Romanya Besteciler Birliğinin üyesi olan Hoinic’ in uluslararası platformda icra edilen eserleri arasında en önemlileri: orkestra için “Pavana”, viyolonsel ve yaylı sazlar orkestrası için “Konçerto”, orkestra için “Prelüd, Koral ve Füg”, 1981’de ulusal “Cantarea Romaniei” Festivalin’de birincilik ödülü alan “Dacia-Felix” balesi, orkestra ve kadınlar korosu için “Angora” poemi, Arp, flüt, viyolonsel ve koro için “Deniz Lirikleri” kantatı, solistler, koro ve orkestra için “Pasiunile Martirilor” requemi, yaylı sazlar orkestrası için “Prelüd, Koral ve Füg”, 3 gitar ve orkestra için antik stilde “Konçerto”, 2 gitar ve orkestra için “Konçerto”, “Obua konçertosu”, “Piyano Konçertosu”, “2 Fagot Konçertosu”, orkestra için “ Karadeniz Rapsodisi”, orkestra için “Harput Poemi”, koro ve orkestra için “Gordion” kantatı, “1. ve 2. Senfoni”, “Drakula” balesi, “Şahmeran” ve “Troya” operalarıdır. Sanatçı bu özgün eserler haricinde 30’a yakın türkü’nün orkestrasyon ve çoksesli düzenlemelerini yapmış, Türk müziğini dünya standartlarına yükseltmiştir. 

Gerek şef, gerek besteci olarak Romanya, Polonya ve Türkiye radyo ve televizyonlarında pek çok kayıtları ve videoları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra CD kayıtlarıda gerçekleştirmiştir. Önemli müzik yarışmalarına da jüri üyesi olarak davet edilen Hoinic, orkestra şefi olarak preklasik dönemden modern müziğe uzanan geniş bir repetuvara sahiptir. Çeşitli orkestralar ile turneler, ulusal ve uluslararası festivallerde konserler, operalar ve baleler yönetmiştir. Bu orkestralardan birkaçı: Bükreş “George Enescu”, Yaş, Timişoara, Arad, Sibiu filarmoni orkestraları (Romanya), Cheboksari (Rusya), Türkiyedeki tüm devlet opera ve baleleri, Bükreş operası, Ulusal Portekiz ve Bilbao senfoni orkestralarıdır. 

Eğitimci olarak uzun seneler boyunca Ankara Devlet Konservatuarı ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde Kompozisyon, Kontrpuan, Orkestrasyon ve Orkestra Şefliği alanlarında dersler vermiş, çok sayıda öğrenci yetiştirmiştir. 

Sanatçı 1984 – 2020 yılları arası Ankara Devlet Opera ve Balesinin daimi şefiliğini yapmış, opera bale alanında 2000'den fazla temsil yönetmiştir. Yurtiçi ve yurtdışında devamlı konuk orkestra şefi olarak davet edilmektedir. Aynı zamanda aktif olarak kompozisyon çalışmalarını sürdürmektedir.

DERS İÇERİĞİ

  • Kontrpuan

  • Füg

  • Armoni

  • Enstrümantasyon

  • Orkestrasyon

  • Kompozisyon

 

MASTERCLASS EĞİTİM ÖN BİLGİLENDİRME:

  • Satın alacağınız paket 4 derslik online eğitim ücretidir.
  • Dersler 50 dk ve birebir olarak yapılacaktır.
  • Hocamızın yoğunluğu sebebiyle ders günleri ve saatleri kurumumuz tarafından haftalık olarak ayarlanacaktır. İletişim sekmesinden telefon numaralarımıza ulaşabilirsiniz.

 

2.400,00 TL