Piyano Eğitimi Genel Bilgi


Piyano Kursu - Nüans Müzik

Her yaş grubundan, kendini geliştirmek ve hali hazırda var olan piyano çalma becerisini daha profesyonel bir düzeye taşımaya istekli tüm piyano severler için Kadıköy'de piyano kursu!

Nüans Müzik Akademisi’nde yeni başlayanlara sıfırdan piyano ve solfej dersi'nin yanı sıra, daha önceden piyano kursuna katılmış olanlara da seviye tespitinden sonra klasik batı müziği eserlerinden, film müziklerinden caz’a kadar çeşitli popüler müzik türlerindeki eserlere de piyano dersinde yer verilmektedir.

Bu sayede öğrenciye müzikal anlamda geniş bir bakış açısı kazandırmaya çalışmaktayız.

Çocuklar İçin (4-6 Yaş) Piyano Kursu


Çocuklar İçin Piyano Dersi

Erken müzik eğitiminde piyano dersi çok önemli bir yer tutar. Bu yaş grubunda piyano dersi alan çocukların beynin sağ ve sol bölümlerini daha yoğun olarak kullandığı gözlemlenmiştir.

Piyano dersi alan çocukların  başlıca gelişim gösterdiği alanlar ise şöyle sıralanabilir:

 • El ve göz koordinasyonu,
 • Konsantrasyon seviyesinin yükselmesi,
 • Hafızanın kuvvetlenmesi,
 • Okul başarısının artması,
 • Özgüven

Yukarıda sayılan maddeler aslında temelde birbirleri ile bağlantılı ve birbirini destekleyen unsurlardır.

Tabii ki her öğrenciden konser piyanisti olmasını bekleyemeyiz.

Burada asıl amaçlanan çocuğun enstrümanını sevmesi, iyi bir müzik dinleyicisi olması, motivasyon, özgüven ve buna bağlı olarak sosyal ilişkilerinde iyileşme sağlanmasıdır.

Yetişkinler için Piyano Dersi


Yetişkinlerin piyano dersi alırken akıllarında olan en önemli soru: “Acaba bu yaştan sonra piyano çalmayı öğrenebilir miyim?” olarak sorulmaktadır.

Bu soruya çok kesin bir yanıt vermek gerekirse: "Evet! Herkes belirli bir seviyeye kadar her enstrümanı öğrenebilir."

Tabii ki her öğrenciden de virtüözite seviyesine ulaşmasını bekleyemeyiz. Burada önemli olan piyano dersi alan kişinin hedefleridir.

Enstrümanınızı kendinizi mutlu edecek kadar ya da arkadaşlarınıza, ailenize çaldığınız zaman onların beğenisini kazanacak kadar iyi bir şekilde çalmanız her zaman mümkündür. Ayrıca yetişkinlerin çocuklardan çok daha yüksek bir algı seviyesinde olacağını düşünürsek ilk aşamada nota öğreniminde, klavye hakimiyetinde ve müzikaliteyi algılamada çok daha hızlı bir şekilde ilerleme kaydedilebilir.

Piyano dersine erken başlamanın en büyük avantajı eğitimi daha geniş bir zamana yayarak gelişim sağlanmasıdır. Aslında temel olarak öğretilen ve uygulanan metod akademik olarak çok küçük farklar içerir. 

Piyano Kursu İçeriği ve Konuları


 • Temel teknik bilgiler
 • Nota okuma
 • Ritm çalışmaları
 • Temel teknik egersizler
 • Basit piyano parçaları ve piyano etüdleri
 • Nüanslar ve müzikalite eğitimi
 • Öğrencinin müzikal yönelimine uygun parçalar (Klasik, Pop, Caz, Film Müzikleri)

Piyano Dersi Gün ve Saatleri


Ders gün ve saatlerimizi sizin uygun olduğunuz gün ve saatlere göre organize etmeye çalışıyoruz.

Haftaiçi her gün ve haftasonları sabah 10:00 dan akşam 11:00 a kadar Nüans Müzik'te piyano dersi alma imkanınız var.

Kadıköy Piyano Eğitimi 1. Seviye


Başlangıç Seviye Piyano Dersi

Başlangıç seviyesi piyano eğitimi her yaştan öğrencinin katılması için uygundur.

Piyano derslerine genellikle 4 yaşından itibaren başlıyoruz. Harfleri tanıma, 4 e kadar sayma gibi basit görevleri yerine getirebilecek konsantrasyon seviyesine gelen her çocuk başlangıç seviye piyano eğitimine katılabilir.

Piyano Kursu - 1. Seviye Eğitim

Piyano dersi içeriğini her öğrencinin yeteneği, ilerleme hızı ve hedefleri doğrultusunda  kişiye özel olarak oluşturuyoruz.

Diğer bir deyişle; sizin kendiniz yada çocuğunuz hakkında söylediklerinizi, başarmak istediklerinizi dinliyoruz ve  piyano dersi planını sizden öğrendiklerimiz doğrultusunda oluşturuyoruz.

Piyano kursunda klasik piyano metodlarından Beyer op.101, Czerny op.299, op.599, Hanon vb. gibi metodları kullanıyoruz.

Bu piyano metodları ile birlikte öğrencinin ihtiyacına göre verilen teorik ve teknik çalışmaları da piyano kursunda işliyoruz. Her bireyin öğrenme süreci birbirinden farklıdır ve piyano dersi alan her öğrencimizin tam potansiyeline ulaşması için uyguladığımız yolda kişiye özel farklılıklar vardır.

Piyano eğitiminde en önem verdiğimiz konulardan birisi de evde yapılan tekrarlar.

Piyano dersi alan çocuğun ailesinin evinde, piyano dersinin tekrarının yapıldığının kontrolü ve yardımı çok önemli. Bu kontrol ve yardım, piyano dersi alan çocuklar için önemli olduğu kadar yetişkin başlangıç seviyesi öğrencileri için de önemlidir. Piyano eğitimine yeni başlarken oluşan alışkanlıklar, bir ömür boyu devam edebilir. Bu alışkanlıkları yenmek ve değiştirmek uzun süreler alabilir. 

Kadıköy Piyano Eğitimi 2. Seviye


Piyano Kursu - 2. Seviye Eğitim

Orta Seviye Piyano Dersi

Başlangıç seviyesinden 2. seviye piyano eğitimine geçişte, öğrencilerimizi ilerleme hızlarına göre seçilen teknik çalışmalar, etüdler ve parçalar ile yönlendiriyoruz. 

Bu seviyede piyano dersi alan öğrenciler genellikle 2-3 yıldır piyano kursuna katılan öğrencilerdir ve klasik piyano repertuarını keşfetmeye hazırlardır.

2. seviye piyano kursuna katılan öğrenciler iyi derecede nota okuma ve ritim okuma, tempo işaretlerini ve diğer italyanca terimleri öğrenmiş olurlar.

Piyano eğitimi alan öğrencilerimiz bu seviyede okulumuzda düzenlenen ya da dönem sonunda gerçekleştirilen konser etkinlikleri sayesinde sahne tecrübesi kazanmış olurlar. En az 4 konserde çalmış ve hatta festival ve yarışmalarda çalma imkanı da elde etmiş olurlar.

Kadıköy Piyano Eğitimi 3. Seviye


Orta-İleri Seviye Piyano Dersi

Bu seviyede piyano dersi alan öğrenciler ABRSM/LCM 4.grade ile 8.grade arası piyano çalma ve teorik bilgi düzeyindedir.

Piyano Kursu - 3. Seviye Eğitim

Piyano eğitiminin bu seviyesinde, öğrencilerimiz nota okuma (sightreading), müzikalite ve teknik olarak daha ileri bilgi seviyesine sahip olurlar.

Klasik piyano repertuarından ilk ciddi eserlerini çalışmaya başlarlar. Piyano eğitimine devam eden öğrencilerin müzikal gelişimi için bu seviye en kritik seviyelerden biridir. Gelişimine heyecanla devam eden ve müzik ile hayat boyu ilgilenmek isteyen öğrenciler için büyük piyano eserlerini zamanından erken çalmak, sağlıklı bir şekilde gelişime devam etmek açısından uygun olmayabilir. “Hayat boyu” kelimesi bu anlamda çok önemli.

Piyano eğitiminde, daha çaldığı eserleri anlamadan ve teknik olarak seviyesini gerektiği kadar yükseltmeden öğrencileri daha zor ve ileri seviye parçalar çalması için gereğinden fazla zorlamak doğru değildir.

Tabii ki piyano eğitimi alan öğrenci yetenekli ise ve gelişim hızı da yüksekse hocası da öğrencisinin gelişim hızına ayak uydurmalıdır.

Kadıköy Piyano Eğitimi 4. Seviye


Piyano Kursu - 4. Seviye Eğitim

İleri Seviye Piyano Dersi

Bu seviyedeki piyano eğitimi, ileri seviye repertuar çalışmaları ve teknik çalışmalar ile haftada iki gün 60 dakikalık dersler halinde yapılır.

Bu seviyede; eserleri yorumlama, stil ve performans (konser, sınav) hazırlıkları gibi konular piyano derslerinde işlenir. 

Piyano eğitiminin bu seviyesine genellikle LCM/ABRSM 8. Seviye ve üstü ayrıca konservatuara hazırlanan ya da hali hazırda konservatuar okuyan öğrenciler katılabilir.

Piyano eğitiminde bu seviyede olan öğrenciler müzikal cümleler, fingering kalıpları, dinamikler, pedal kullanımı, ton üretiminin yanı sıra gamlar, arpejler ve teknik alıştırmalar üzerine çalışırlar.

İleri Seviye Piyano Eğitimi Repertuarı:

 • J.S. Bach,Well-Tempered Clavier, Partita, Fransız ve İngiliz Süitleri, 
 • Handel, Rameau, Scarlatti, Couperin gibi barok bestecilerinden eserler,
 • Chopin, Moszkowski, Debussy Etüdler
 • Haydn, Mozart ve Beethoven Sonatlar
 • Debussy, Ravel, Lizst ve Chopin eserler
 • Bartok, Prokofiev, Rachmaninov, Shostakovich, Scriabin gibi bestecilerden 20. yy. repertuarı 

Piyano Kursu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Dönemsel olarak farklı kampanyalar yaptığımız için, güncel piyano dersi fiyatları için bizimle iletişime geçiniz.

4-8 yaş grubu için çocuğun yeteneğine bakmaksızın piyano kursuna kabul ediyoruz. Yetişkin öğrencilerimiz için yetenek tabii ki önemlidir fakat bu durumu daha fazla çalışarak telafi edebilirsiniz.

Dersler bire bir olduğundan ders süresi yeterlidir.

Piyano kursu na başlamak için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Tabi ki müzik eğitimine erken yaşta başlamanın bir çok avantajı vardır ama piyano dersi ne daha ileri yaşlarda başlamanın eğitiminize engel oluşturacak bir etkisi yoktur.

Piyano kursu özel(bire-bir) olduğundan dolayı bir çok enstrümanda uyguladığımız gibi piyano dersinin saatlerini de size uygun saatlere göre organize edebiliriz.

Randevu alarak kursun müsait olduğu zamanlarda gelip çalışabilirsiniz.

Zorunlu hallerde piyano dersine gelememe durumunda size telafi dersinizi yapabileceğiniz bir gün ayarlıyoruz. Telafi dersine gelmezseniz o dersiniz yapılmış sayılır. Telafi dersinin telafisi yok :) Yaz tatili gibi uzun süreli dönemlerde derslerinizi donduruyoruz, tatil dönüşü kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Hayır, piyano dersi almanız için herhangi bir sınava girmeniz gerekmiyor.

Piyano dersini birebir olarak yaptığımız için istediğiniz zaman kayıt yaptırabilirsiniz.

MEB, LCM, ABRSM SERTİFİKA PROGRAMLARI ÇOCUK MÜZİK KURSU / HOBİ ENSTRÜMAN KURSLARI YETİŞKİNLER İÇİN ENSTRÜMAN DERSLERİ KONSERVATUVARA HAZIRLIK KURSU
MEB, LCM, ABRSM SERTİFİKA PROGRAMLARI ÇOCUK MÜZİK KURSU / HOBİ ENSTRÜMAN KURSLARI YETİŞKİNLER İÇİN ENSTRÜMAN DERSLERİ KONSERVATUVARA HAZIRLIK KURSU