Doğru Yaşta Başlayın

Her yaştaki yetişkin herhangi bir enstrümana istediği zaman başlayabilir. Başarıları, pratik yapmaya ne kadar istekli olduklarına bağlıdır. 

Çocuklar için, doğru yaşta başlamak derslerindeki başarının kilit bir unsurudur.   Bazı kişiler size “ne kadar erken başlarsanız o kadar iyidir” derler ama, bu tutum gerçekte geri tepebilir ve olumsuz olabilir.  Şayet bir çocuk derslere çok erken başlarsa bunalıp dersleri bırakabilir. Tatsız bir deneyim sonucu çocuğun müziği bırakması istenilen en son şeydir. Önerilen en erken başlama yaşından daha büyük çocuklar da genellikle başarılı olurlar.

3-5 yaşındaki çocuklar:

Erken müzik eğitimi programları, özellikle orff eğitimi müziğe harika bir giriş niteliğindedir ve genellikle şarkı söyleme, hareket, ritim aktiviteleri ve oyun enstrümanları içerir. 

Bu sınıflar eğlenceli, oyun benzeri bir ortamda müzik çalışmaları için mükemmel bir temel sağlar.

Müzikal faydalara ek olarak bu programlar aynı zamanda;

  • Konuşma ve Dil,
  • İşitme ve Dinleme Becerileri,
  • Motor Beceriler,
  • Yaratıcılık ve Özgüven gibi diğer gelişim alanlarını da etkiler.

Okulumuzda, 3-5 yaş için Orff Aktivitesi gerçekleştiriyoruz.


Piyano Kursu

Başlama yaşının 5-7 olmasına rağmen, okulumuzda piyanoya genellikle dört yaşında başlıyoruz.

Bu yaşta, dikkatini daha uzun süre toplama ve hafızada tutma becerilerini geliştirirler. Ayrıca enstrüman ile oynanan oyunlar sayesinde ince motor becerilerini de geliştirmeye başlarlar.  Gerçekte en iyi başlama yaşı, hem doğuştan ilgisi hem de gelişimlerinin seviyesine bağlı olarak çocuktan çocuğa değişir. Her kişinin farklı öğrenme yeteneğinin olmasından dolayı, çocuklar ve yetişkinler için geleneksel (okuma-bazlı) ve Basit Müzik (çalma-bazlı) metotlar kullanıyoruz. 

Genç öğrenciler için, yaşına uygun ve doğaçlama olarak temel piyano becerilerini öğrenmenin yaratıcı bir şekli olan Erken Müzik Eğitimi programını uyguluyoruz. Bu program özel olarak 4-6 yaş çocuklar için oluşturulmuştur.

Gitar, Bas & Ukulele

Gitar ve bas dersleri için önerdiğimiz yaş 8’dir; çünkü tellerin üzerine basmak için parmak uçlarında oldukça fazla bir baskı olmasını gerektirir.

8 yaşın altındaki çocukların elleri genellikle küçüktür ve gitar çalmak için parmakları yeterince güçlü olmayabilir. daha küçük çocuklar için ukulele iyi bir seçim olabilir. Bas gitar öğrencileri genellikle 10 yaşın üzerindedir çünkü telleri daha kalın ve çalması zordur.

Şan / Vokal Eğitimi

Özel vokal dersi için 10 yaş önerilen en genç yaştır. Vokal derslerinin fiziksel özelliği nedeniyle (uygun nefes teknikleri, vokal aralığının ve akciğer kapasitesinin gelişimi), daha erken yaşlar genellikle vokal tekniğini çalışmaya henüz hazır değildir.

Bateri Dersi

Bateri öğrencilerinin ortalama en genç yaşı 8’dir.

Bu yaş çocukların hem pedallara hem de zillere erişebilmeleri gerektiğinden çocuğun fiziksel gelişimine bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

Flüt, Klarnet ve Saksafon Dersi

Akciğer kapasitesi nedeniyle (ve saksafon için enstrümanın boyutu), tahta nefesli çalgılar için en iyi başlangıç yaşını 9 ve üzeri olarak öneriyoruz. 

Keman Dersi

5 yaşından itibaren keman öğrencilerini kabul ediyoruz.

Deneyimlerimiz bize başlama yaşı 6 ve üzeri olduğunda en üretken öğrenmenin gerçekleştiğini göstermiştir.

Trompet Dersi

Trompet fiziksel çaba ve akciğer gücü gerektirir.

Trompete başlamak için 9 ve üzeri yaş uygundur. 

Dersleri Profesyonel Ortamda Alın

Müzik öğrenme sadece iyi bir öğretmene sahip olmak değildir ayrıca, müzik eğitimine odaklanacağınız iyi bir ortam da gerektirir. Profesyonel okul ortamında TV, evcil hayvan, zil sesi, telefon, kardeş vb. ile öğrencinin dikkati dağıtılmaz. Haftada sadece 30-60 dakika dersle bile, profesyonel bir okul ortamında yapılan çalışmadan daha iyi sonuç alabilir çünkü, bu sürede sadece müzik öğrenmeye odaklanır. Okul ortamında çocuklar ayrıca farklı seviyelerde akranlarını işiterek ve çok çeşitli müzik aletleri ile karşılaşarak motive olurlar. 
Müzik okulumuzda, öğretmen için müzik öğretmek sadece bir hobi veya ek iş değildir, aksine çok ciddi sorumlulukları vardır. Öğretmenlerimizin hepsi üniversite mezunudur ve her bir öğrenci için mümkün olan en iyi müzik eğitimi sunacak deneyimleri vardır.

Performans fırsatı sunan bir okul seçin

Resital vermek bazı öğrenciler için özellikle motive edicidir.  Okulumuzda öğrencilerimize rahat bir performans için fırsat sunulmaktadır:

Yıl Sonu Resitali – Her Haziran’da yerimizde gerçekleştirilen formal, yıl sonu gösterisidir. Bu resital tüm sıkı çalışmanın ve öğrencilerimizin yıllık gelişiminin bir vitrinidir.

Yeteneklerinizi aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmak için keyifli bir ortam!

Tüm öğrencilerimizi performans için cesaretlendirirken, bunu yapmaları için asla zorlamayız. Şayet siz veya çocuğunuz herhangi bir resitale katılmak istemezse bu bizim için de uygundur. Herhangi bir gösterimize seyirci üye olarak katılarak müzikten hoşlanabilir ve bir sonrakine siz de katılmak isteyebilirsiniz.

Pratik Yapmayı Alışkanlık Haline Getirin

Her şeyde olduğu gibi müzikte ilerleme çalışma gerektirir.  Enstrüman çalışmayı alışkanlık haline getirmek büyük mücadele gerektirebilir. Aşağıda hayatınıza enstrüman çalışmayı hayatınıza  katmaya yardımcı olacak bazı ipuçlarını bulacaksınız.

Rutin Yaratın

Her gün aynı zamanda pratik yaptığınızda bu bir alışkanlık haline gelir. Rutin olarak çalışmak başarı için gerçekten önemlidir çünkü, bir gün “kendimizi iyi hissetmediğimiz” günlerde bile, dişlerimizi fırçalamak gibi her zaman yapmak istemediğimiz günlük aktivitelerde olduğu gibi, halihazırda otomatik ve kazınmış aktiviteler gibi yaparız.

Pratik Yapma Saatleri

Genellikle, erteleme için daha az şansın olduğu, günün erken saatlerinde çalışılır. Mümkünse, sabah okula veya işe gitmeden önce 5-10 dakikalık bile özenli bir çalışma iyi olur. Bazen, uzun bir günün sonunda yorgun olduğunuzda ve motivasyonunuzun daha az olduğu durumda  gece çalışma yapmak çok zor olabilir ve başka seçeneğiniz yoksa aynı zamanı kullanarak rutin yaratabilirsiniz.

Çocuklar için diğer büyük bir seçenek ise okuldan hemen sonra ev ödevlerine başlamadan önce çalışmaktır. Öğretmenler tarafından verilen ev ödevi miktarı her gün değişir ve ev ödevi yoğunluğu sahip olunan zamanın tamamını alabilir ve bu da enstrüman çalışmaya engel olabilir.  Böyle durumlarda tüm hafta çalışma yapmadan geçebilir ve suçluluk ve hüsran duygusu yaratabilir. Bu durum, tercihan sabah veya ev ödevinden önce veya en azından her gün aynı saatte düzenli rutin pratik yaparak aşılabilir.

Pratik Yapma Süresi

Küçük çocuklar için günde 10-15 dakika pratik yapmak genellikle yeterlidir. Hatta daha yetişkinlerin bile başlangıçta daha uzun süreye ihtiyacı yoktur. Doğru çalışma  her zaman çalışılan zamandan daha önemlidir. Yoğun olarak odaklanmış 5 dakikalık bir çalışma odaklanılmamış, hatalarla dolu 30 dakikalık bir çalışmadan daha faydalıdır.  Kısa aralıklarla yapılan pratikler sırasında, sadece çalışılması gereken küçük bölümlere odaklanmak, her parçayı baştan sona çalmaktan daha iyidir (Çalma pratik yapmaktan farklıdır). Oldukça yoğun zamanlarda bile, 5 dakikalık etkili bir pratik de gelişme sağlar veya en azından temelin gerilemediğinden  emin olunur.

Sabırlı Olun ve Müzik Yolculuğunun Tadını Çıkarın

Müzik, tüm hayatınız boyunca hoşlanacağınız bir şey olmalıdır. Müzikte ilerleme zaman içinde yavaş yavaş olur ve herkes farklı hızda öğrenir. Önemli olan yolculuktan zevk almak ve gelişime güvenmektir.

Müzik öğrenme ve çalmanın eğlenceli olduğuna inanırken, gerçekte %100 eğlenceli hissetmediğimiz zamanlar olabilir.

Hayatımızdaki her şey gibi, yolunuzda inişler ve çıkışlar olması çok normaldir.

Pes etmemek süreç için çok önemlidir. Zamanla, sebat ve sabrınızın avantajlarından yararlanacaksınız.

Bu arada, yolculuğun  tadını çıkarın!