Erken müzik eğitimi 3-6  yaş orff atölye programının amacı, çocuğun kendi deneyimlerinden yola çıkarak müzikteki ritimleri ve melodileri dinleyerek keşfetme ve taklit etme yöntemiyle öğrenmedir.

Çocuk için en vazgeçilmez olan oyun kurma ve müziğin temel yapıtaşı (müzikte  doğaçlama), çeşitli drama tekniklerinden yararlanarak müziği hikaye olarak anlatma ve öğretme biçimi, hayal gücünü destekleme dediğimiz yöntem tekniğinin uygulanması çeşitli beden hareketleri desteğiyle müzik eşliğinde seslerin ve zihnin özgürce ifade biçimine deneme ve yanılma yöntemiyle olanak sağlar.

Orff eğitimi dersinin temelinde orff çalgılarının çalınması eğitimci  tarafından öğretilir. Çocuklarla birlikte farklı enstürman seslerini tanıma ve temel  öğrenme ritim ve nota bilgisi edinme, enstürmanlara dokunma, ritimlerine uygun biçimde çalma, hikayelendirme, dans etme, hayal kurma şarkı söyleme gibi çeşitli eğlenceli oyun ve beden haraketleri yöntemlerden yaralaranarak, çocuğun enstürman çalma becerisine kolaylık sağlar ve temelini oluşturur.

Eğitimin  temelinde  çocuğa kattığı  psikolojik yararlar şunlardır:

 1. Toplum içinde yardımlaşma ve dayanışma duygusunu geliştirme,
 2. Kendini kolay ifade edebilme becerisi ve özgüven oluşumuna destek verme,
 3. Beyinin  sağ(duygusal)ve sol (bilişsel ) bölümünün gelişmesini desteklemek,
 4. Oyun kurma becerisi ve sosyalleşme, daha duyarlı ve töleranslı olmak.

Orff atölyesi; çeşitli orff ritm enstürmanlarını çalma becerisi ve temel müzik kültürü oluşturulması amaçlanır. Orff Dersinin temel amacı çocuklarda müzik sevgisini oluşturmaktır. Aynı zamanda çocukların ilgisini çeken hareketli ve eğlenceli bir derstir.

Erken yaş ve okul öncesi müzik orff eğitimine katılan öğrencilerin ve okula yeni başlayan öğrencilerin, okul kaygısı, adaptasyon sorununu yenme ve derslerde başarı oranın artışında yaşıtlarına oranla farkedilecek şekilde ilerleme sağlandığı gözlemlenmiştir. Orff dersi küçük yaş grubuna hitap ettiği için, uygulayan öğretmenin yönetimde olup, grup dersi olarak verilmektedir. Orff dersi Eğlenceli ve bol katılımlı bir ders olup, okul öncesi grubuna uygun olarak  hazırlanmıştır.

Derste kullanılan enstrümanlar:

 • Orff Davulları,
 • Ritm Çubukları,
 • Def,
 • Marakas,
 • Zil vb. çeşitli ritim enstürmanlarıdır.

Orff Dersinde kullanılan enstrümanların nasıl çalınacağı uygulayıcı tarafından çocuklara öğretilir ve müzik eşliğinde çocuklarla birlikte öğrenilen enstrümanlar çeşitli beden hareketlerinden yararlanarak doğaçlama yoluyla çalınır.

Aynı zamanda;

 • Dans Etme,
 • Ritm Tutma,
 • Şarkı Söyleme Becerisi Kazanma,
 • Müziğin İçindeki Sesleri ve Ritmi Duyumla Ayırabilme Kabiliyeti Kazanma,
 • İnce Motor Becerileri Geliştirme,
 • Hareket,
 • Dikkat Koordinasyon Becerisi Gelişimi
 • Müzik Eğitimi yoluyla destek sağlayacak çalışmalarla öğrenilir ve öğretmen eşliğinde çocuklarla birlikte uygulanır.

Temel olarak orff dersinin çocuğa psikolojik ve beyin gelişimi destekleyici katkılarının sağlanmasından yanında, öncellikle çocuğun bir enstrüman çalmaya ilgi duyması müziği sevmesi, müziğin içinde duyduğu bir enstrüman sesini ve ritmi ayırabilecek düzeye ulaşması, ileride tercih ettiği takdirde tüm enstrümanları çalabilecek temel müzik kulağı ve ritim duygusunun gelişmiş olması ve yeni öğrendiği müzikleri enstrümanına uygularken daha müzikal biçimde yorumlama becerisi kazanmaktır.

Aynı zamanda Orff eğitimini alan çocuk toplum içinde kendisini duygusal olarakta daha rahat ifade edebilme becerisi kazanacaktır.

Enstrüman eğitimine kolaylık sağlayan konsantrasyon olgusu ve zeka gelişimi, öğrendiği hareketi daha kolay enstrümana uygulama becerisi ve ince motor gelişminin ilerlemiş olması sayesinde, hiç orff dersi almadan enstürman eğitimine başlamış bir çocuğa oranla Orff eğitimine düzenli katılmış bir çocuğun enstrümanına daha kolay adapte olabildiği ve başarılı olduğu gözlemlenmiştir.

Dönemsel olarak farklı kampanyalar yaptığımız için, güncel Orff dersi fiyatları için bizimle iletişime geçiniz.

3-8 yaş grubu için çocuğun yeteneğine bakmaksızın Orff kursuna kabul ediyoruz.

Orff kursu na başlamak minimum yaş sınırı 3 tür. Tabi ki Orff eğitimine erken yaşta başlamanın bir çok avantajı vardır.

Orff kursu toplu ders olduğundan dolayı bir çok enstrümanda uyguladığımızın aksine, size uygun saatlere göre organize edemiyoruz.

Orff Kursu her hafta aynı gün aynı saatte oluyor.

Randevu alarak kursun müsait olduğu zamanlarda gelip çalışabilirsiniz.

Zorunlu hallerde Orff dersine gelememe durumunda dersler grup olarak işlendiği için dersiniz işlenmiş sayılır.

Yaz tatili gibi uzun süreli dönemlerde derslerinizi donduruyoruz, tatil dönüşü kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Hayır, Orff dersi almanız için herhangi bir sınava girmeniz gerekmiyor.

Orff dersini grup olarak yaptığımız için kayıt bilgilerine kurumumuza gelerek ya da bizi arayarak öğrenebilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Gönderin!

Yorum gönderin

MEB, LCM, ABRSM SERTİFİKA PROGRAMLARI ÇOCUK MÜZİK KURSU / HOBİ ENSTRÜMAN KURSLARI YETİŞKİNLER İÇİN ENSTRÜMAN DERSLERİ KONSERVATUVARA HAZIRLIK KURSU