Viyolonsel - Gözde YAŞAR

Gözde YAŞAR

1985 yılında İzmir’de doğdu. 1995 yılında, Ankara Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Hazırlık Okulu'na tam burslu olarak kabul edildi ve viyolonsel çalışmalarını 12 yıl Gara Aliyev ile sürdürdü. 2003 yılında, Bilkent Gençlik Orkestrası ile solist olarak Max Bruch'un "Kol Nidrei" adlı eserini seslendirdi ve aynı yıl içinde "Trakya VI. Uluslararası Viyolonsel Yarışması"nda ikincilik ödülünü aldı. 2004 yılında Anadolu Gençlik Orkestrası’na, 2007 yılında ise "Lucas David ve Genç Yetenekler" oda müziği topluluğuna davet edilerek Almanya, Belçika ve Türkiye’de gerçekleştirilen konser turnelerinde yer aldı. Johannes Brahms'ın keman ve viyolonsel için yazılmış konçertosunu mezuniyet yılında Zülfiya Rıhsi, 2011 yılında davet edilerek Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde Deniz Toygür ile seslendirmiştir. 

Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nden birincilikle mezun olduğu yıl (2007) hak kazandığı Fulbright bursu ile yüksek lisans programı için Amerika'ya giderek SUNY/Purchase College State Conservatory, New York'ta çalışmalarına Julia Lichten ile devam etti. Yapılan 2008 konçerto yarışmasını kazanarak Purchase Orchestra  ile 2009’da Antonin. Dvorak'ın Op. 104 Si Minör Çello Konçertosu’nu seslendirdi. Yüksek lisansı bitirdiği yıl (2009), University of Maryland'de doktora bölümüne kabul edildi ve kısa zaman içerisinde gösterdiği başarı ile Pyotr Ilyich Tchaikovsky’nin  Rokoko Çeşitllemeleri’ni Clarice Smith Performing Arts Center'da seslendirirken aynı eserle Julliard okulunda viyolonsel profesörü Bonnie Hampton ve Mischa Maisky ustalık sınıflarında performans sergilemeye hak kazandı. Bu zaman zarfında, Osmanlı Müziği projesi kapsamında New York/USA ve Ottowa/Canada'da Mahir Cetiz eşliğinde konser verdi; kayıt çalışmalarını tamamladı. 

Gözde Yaşar, doktora programındaki çalışmalarını Prof. Evelyn Elsing ile devam ederken, erken müzik çalışmalarına Kenneth Slowik ile başladı. 2012 yılında davet edildiği Baroque Performance Institute -Ohio/Cleveland'da Viyola da Gamba ve Barok Çello konserlerini gerçekleştirmek üzere davet edildi. “Washington, DC Capitol Hill Concert Series" için Jeff Cohen (barok flüt) ve Joseph Gascho (çembalo) ile gerçekleştirdiği dinletiden sonra Washington Post konser yorumları köşesinde tanıtıldı. Seçmelerini birincilikle kazandığı Fairfax Symphony Orchestra viyolonsel grubuna dahil olmanın yanısıra; Apollo Chamber Orchestra, Baltimore Concert Artists topluluklarıyla düzenli konserler gerçekleştirdi.

Eğirdir Oda Müziği Yarışması’nda birincilik ödülü kazanan, yurtiçi ve yurtdışında konserler verdiği “Geistesblitz Trio” ile katıldığı TRT, Bilkent Müzik Günleri ve Kapadokya Müzik Festivali’nde aynı zamanda eğitmen ve solist olarak yer aldı. 2018 yılında kurulan “NKEnsemble” adlı modern müzik topluluğuyla üniversiteler bünyesinde gerçekleştirdiği akademik konserleri ve 2019’da çıkan Lâhza albümünün konserler serisini devam ettirmektedir. 

Gözde Yaşar, 2013 yılından itibaren Türkiye’de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Devlet Konservatuvarı'nda öğretim üyeliğini sürdürmektedir. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Orkestra’Sion ile konserler vermekte; solo ve oda müziği konserlerine devam etmektedir.

 

MASTERCLASS EĞİTİM ÖN BİLGİLENDİRME:

  • Satın alacağınız paket 4 derslik online eğitim ücretidir.
  • Dersler 50 dk ve birebir olarak yapılacaktır.
  • Hocamızın yoğunluğu sebebiyle ders günleri ve saatleri kurumumuz tarafından haftalık olarak ayarlanacaktır. İletişim sekmesinden telefon numaralarımıza ulaşabilirsiniz.
1.200,00 TL